Zaskakująco dziwne opowiadania

Zaskakująco dziwne opowiadania

Olga Tokarczuk znana jest z tego, że tworzy dzieła, które być może już niedługo wejdą do kanonu lektur dla szkół średnich lub nawet do szkół wyższych. Jest to autorka naszych czasów o której co jakiś czas na nowo robi się głośno. Ostatnio tak było za sprawą noblowskiej nagrody, która została jej przyznana w 2019 roku. Potem otrzymany medal przekazała na cele charytatywne. Autorka z mnóstwem fantastycznych pomysłów w głowie jest osobą, która tworzy dzieła dające wielu ludziom do myślenia. Tak samo jest w przypadku książki pt. “Opowiadania bizarne“ (https://www.taniaksiazka.pl/opowiadania-bizarne-olga-tokarczuk-p-1002893.html).

Bizarre z francuskiego

Zanim książka pojawiła się pod znanym nam tytułem, Olga Tokarczuk rozważała również inny tytuł “Opowiadania niezwykłe”. Doszła ona jednak do wniosku, że taki tytuł będzie kojarzył jej się z czymś co już było, przeminęło, a nie taki był jej zamysł. Pomimo tego, że książka rozgrywa się w czasach przeszłych porusza ona wiele współczesnych, świeżych tematyk nad którymi warto się czasem zastanowić chwilę dłużej. Dlatego książka nosi taki tytuł oficjalny, który wziął się od francuskiego słowa “bizzare”, co oznacza dziwne, zmienne, niezwykłe, ale i śmieszne. “Pasażer”, “Zielone dzieci”, “Przetwory”, “Szwy”, “Wizyta”, “Prawdziwa historia”, “Serce”, “Transfugium”, “Góra Wszystkich Świętych”, “Kalendarz ludzkich świąt” – to dziesięć krótkich, bardzo treściwych historii składających się na tą książkę, która sprawi, że nie będziemy wiedzieli, czy to tylko fikcja, czy czekająca nas rzeczywistość. Dziwnie, piękne ale jednocześnie nieprzewidywalne coś, co sprawi, że… No właśnie wnioski z tej lektury każdy z nas powinien wyciągnąć sam.

Miejsce i czas

Niezwykłe są również miejsca oraz czas, gdzie przenosi nas autorka w tych powieściach. Mamy do czynienia z Szwajcarią XXI wieku, potopem szwedzkim, Azją, Wołyniem poprzednich lat. To co znajduje się w tej książce może wydawać się lekturą. Na pewno tak będzie, jeżeli ktoś nie będzie czytał tego uważnie. Warto dokładnie wczytać się w treść każdego opowiadania, ponieważ między nimi zawarte jest dla nas przesłanie na przyszłe czasy. Nawet tam, gdzie autorka wspomina o emerycie, który ze zdumieniem dostrzega, że znaczki na poczcie są już okrągłe. Nawet tam, gdzie orszak królewski natrafia w lesie na dzieci o dziwnie zielonej skórze. Co ma nam do powiedzenia królewski lekarz badający “kołtun polski”? Warto się tego dowiedzieć sięgając po “Opowiadania bizarne“, które mogą namieszać w naszym życiu i skłonić do pewnych refleksji. Żyjemy w takich czasach, że nasze zmysły z roku na rok wydają się bardziej stępione.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Share