W niejednym ogłoszeniu o pracę znajdziemy znajomość Exela i tabeli przestawnych. Większość osób przeraża to określenie. Wbrew pozorom, tworzenie tabeli nie jest tak trudne, jak by się mogło wydawać. Czym one są i w jaki sposób mogą ułatwić nam pracę?
Tabela przestawna to narzędzie w postaci tabeli, w której możemy swobodnie przestawiać dane. Przestawianie przydaje się podczas porównywania trendów, tworzeniu podsumowań i raportów, szczególnie gdy pracujemy na dużej ilości danych. Teoretycznie zwykła tabela także nam to umożliwia, ale nie daje nam tylu opcji. Przy użyciu tabel przestawnych łatwiej uzyskać wygodny i czytelny raport. Przydają się one pracownikom w każdej branży, handlowcom, magazynierom, logistykom czy księgowym. Sprawdzi się przy analizowaniu budżetu, tworzeniu raportów dotyczących wydatków, przychodów, kosztów, ilości sprzedanych produktów, czy zużytych materiałów, analizy wynagrodzeń. Możliwości jest naprawdę sporo.
Aby stworzyć tabelę przestawną należy posiadać kolumny zawierające ten sam rodzaj informacji, np. nazwisko, imię, dział, stanowisko, wynagrodzenie, premia) oraz wiersze dotyczące każdej osobnej jednostki. Następnie zaznaczamy interesujący nas zakres, wchodzimy w zakładkę „wstawianie” oraz klikamy przycisk „tabela przestawna”.
Sprawdź szkolenie tabele przestawne
Po utworzeniu tabeli pojawi się pole, w którym będą wyświetlane nasze dane oraz ramka z nagłówkami kolumn. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na etykietę nagłówka w polu wartości, możliwa jest edycja ustawień. Lista pół tabeli pozwala wybrać, jakie dane znajdą się w tabeli i porównywać ze sobą różne kolumny, tworzyć różne zestawienia i wykresy na podstawie danych zawartych w jednej tabeli, bez konieczności przeklejania ich do kolejnych arkuszy. Dane zawarte w arkuszu nie giną, po prostu wyświetlają się nam akurat te informacje, których w danej chwili potrzebujemy.
Jeśli jednak będziecie pracować na arkuszu w Exelu Online, upewnijcie się, że aktualnie nikt inny nie wprowadza zmian w danym arkuszu. Aby opanować tabele przestawne, należy poświęcić trochę czasu na ćwiczenia, jednak warto, ponieważ w dłuższej perspektywie to narzędzie usprawnia i przyśpiesza naszą pracę.